Odpady

Ekologistyka – nowy trend czy konieczność

Modne hasło – ekologia – wpisało się na dobre w wielu dziedzinach życia oraz ekonomii.
Mamy ekologiczne jedzenie, kosmetyki, transport, a nawet można mówić teraz o ekologistyce. Ten temat poruszany jest w szczególności w kontekście składowania odpadów przemysłowych, których koszty wzrastają z roku na rok. Ponadto dochodzi do znacznej degradacji środowiska, która odcisnęła szczególne piętno na producentach w XXI wieku, kiedy to zaczęto dbać o środowisko jeszcze bardziej.
Rozwój ekologistyki miał początek w Stanach, gdzie ten dział logistyki generuje ponad 1 % PKB. Unia Europejska w swoich planach na lata 2012-2020 ma stawia przede wszystkim na eko-rozwiązania, także ten trend w branży jest jak najbardziej słuszny.
Czym jest ekologistyka?
Akademicka definicja ekologistyki polega na zintegrowanym systemie, opierającym się na koncepcji, która odwołuje się do zarządzania przepływem strumieni materiałów odpadowych w gospodarce oraz tzw. przepływami sprzężonymi między nimi. Co to daje? Najprościej mówiąc: recykling – odpowiednio zarządzany jest często tańszy od produkcji nowego dobra. Tym samym, oddziałujemy pozytywnie na środowisko.
Ta część logistyki, pomimo wprowadzenia jej do światowego zarządzania wymaga wciąż zmiany mentalności oraz zmiany myślenia z nadmiernej produkcji do wykorzystywania zasobów, które są obecnie. Na razie ekologistyka odwołuje się do odpadów komunalnych, ale ten trend będzie również realizowany w innych dziedzinach.